Ангел наш добрий – Мати Софія | страница 4
А яким чудовим був ранок розговіння, коли родина після служби поверталася додому і сідала за святковий стіл!
І чого на ньому тільки не було: і рум’янющі калачі, і пиріжки, і печені домашні ковбаси, і тушена в печі картопля, і капуста, а ще холодець з хроном!
Софійка статечно, як і дорослі, всідалася за стіл, проказувала
Отченаш і після того, як тато брав у ложку кутю з узваром, й сама обідала, щаслива і радісна, бо сьогодні хрещена мати Ївга біля церкви сказала, що дівчинка гарно підросла з того часу, як вона її бачила:
–
Мабуть, ростеш слухняною в батька-матері? – спитала тітка.
–
Аякже, усе слухаю, що мені наказують і допомагаю їм, – відповіла.
–
Павлика заколисую, як мамі ніколи. Або співаю йому, або казку розказую, аж поки не засне.
–
То ти вже така розумниця і мамина помічниця, – похвалила ще раз тітонька.
А в Софійки наче виросли крила від гарних слів, і вона за празниковим столом сказала тихенько мамі: «Я завжди-завжди вам допомагатиму».
Матуся ніжно пригортала до себе донечку, таку розумницю.
Сама невеличка, а береться Павлика і колисати, і годувати, як десь, буває, мамі ніколи.
–
Ох, ти ж моя помічниця дорога. Що б я без тебе робила з малою дитиною: треба ж і коло корівчини поратись, і на городі лад давати.
–
Я вже школярка. Піду в перший клас, а вчителька спитає, чи слухаюся вас, чи допомагаю глядіти братика, – відповіла донечка.
Та й Павлик любив сестричку: перше слово, яке навчився говорити, було «Ня-ня».
* * *
Зростали щасливі дітки, купаючись у родинній любові. Завжди ласкава, привітна і добра ненька Олександра, і хоч гарячкуватий характером, але роботящий і турботливий, тато Андрій. Вони обоє були постійно в роботі, клопотах про дітей, щоб їм не гірше жилося, як іншим. Хоча не мали багатства великого, але завжди велася худоба: і коні, і корівчина, і поросята.
Було коло чого ходити-поратися, і діти завжди мали вдосталь хліба і до хліба. Лише взимку мама Саша (так на неї звикли казати сусіди) відпочивала за вишиванням та за прядкою (Волосенки завжди сіяли коноплі, вимочували в річці, сушили, били на бительні, пряли і мали виткане на домашньому верстаті полотно і собі, і дітям на сорочки).
Час летить безупинно – підростали на радість батьків діти: Софійка вже й школярка, старається у школі, вчителька не нахвалиться ученицею. А вона, навчившись читати сама, вже з братиком займається, казочки читає, букви показує.
Наполеглива і вимоглива старша сестра: ще до школи навчила Павлика читати, приносила йому книжечки з бібліотеки шкільної, хоча, правду кажучи, хлопчик не дуже захоплювався цим заняттям.